Wojskowa Komenda Uzupełnień w Garwolinie

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
11 grudnia 2018
WRĘCZENIE AKTU MIANOWANIA.W dniu 05.12.2018 r. Szef Wydziału – Zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Garwolinie Pan mjr Krzysztof KWIATKOWSKI odwiedził w Michalinie Pana ppłk nie podl. ob. sł. wojsk. Polikarpa PADUCHA, któremu odczytał wyciąg z Decyzji Ministra Obrony Narodowej oraz wręczył akt mianowania na stopień podpułkownika podpisany przez Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Warszawie.

Pan ppłk Polikarp PADUCH urodził się w 1923 roku, żołnierz KEDYWu, odznaczony Krzyżem Walecznych, uczestnik wielu akcji bojowych.

- Już 1 września zgłosiłem się w Dęblinie do lotnictwa. Powiedzieli mi wtedy „uciekaj chłopcze, my cię później znajdziemy” – opowiadał pan Paduch po odebraniu aktu mianowania na stopień podpułkownika. - Po wojnie trafiłem na Pomorze, tam urodziły się moje córki. Jako były podkomendny ppłk Wacława Andrzeja Rejmaka pseud. Ostoja byłem żołnierzem wyklętym i tak byłem traktowany przez władze ludowe – wspomina pan PADUCH.

Mieszkanie pana Polikarpa pełne jest pamiątek wojennych. W salonie znajduje się zdjęcie ppłk Wacława Rejmaka, na półkach książki o Armii Krajowej, a w drugim pokoju – replika sztandaru 1Batalionu 35 Pułku Piechoty Armii Krajowej z Jaty, okręg Lublin. – Dostałem decyzję, aby opiekować się tym sztandarem i robię to do dzisiaj. Pamiętam, że po wojnie ukrywaliśmy go przez jakiś czas w kościele, bo chciała nam go zabrać milicja – mówi Pan ppłk PADUCH.

- Tato, opowiedz jak byłeś ranny – prosi córka i dodaje ciszej – ma świetną pamięć, a w jego opowieściach wciąż pojawiają się nowe wątki. – Do wojska zaciągnąłem się jako małoletni ochotnik – kontynuuje Pan Polikarp. - Przez całą wojnę działałem w konspiracji: Służbie Zwycięstwu Polski, potem Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej – KEDYWie. Miałem pseudonim „Jar”. Podczas akcji na pociąg niemiecki na trasie Łuków – Dęblin zostałem postrzelony. Koledzy mnie jakoś wyciągnęli, ale byłem ciężko ranny. Zostałem za to odznaczony Krzyżem Walecznych. Takich akcji było ponad 200.

Pan ppłk Polikarp PADUCH wciąż pełni funkcję prezesa Środowiska Warszawskiego 9. Podlaskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Jako jeden z ostatnich żołnierzy Ostoi jeszcze do niedawna brał udział we wszystkich ważniejszych uroczystościach
w powiecie łukowskim upamiętniających wydarzenia wojenne.

W uroczystości wzięła udział rodzina Pana ppłk PADUCHA oraz przedstawiciele Urzędu Miasta w Józefowie.

Pan mjr Krzysztof KWIATKOWSKI przekazał ww. również dyplom uznania podpisany przez Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Garwolinie.

 

Żródło: Urząd Miasta w Józefowie.

Dołączona galeria zdjęć: WRĘCZENIE AKTU MIANOWANIA.
generuj pdf
Kontakt

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Garwolinie
Kościuszki 28
08-400 Garwolin
tel. 261518943
fax. 261518941
wku.garwolin@ron.mil.pl